Diecéze litoměřická

Úvodní strana

Drobečková navigace

Biskupství litoměřické

kurie.jpgVítáme Vás na stránkách litoměřického biskupství.

 

Biskupství litoměřické je součástí Římskokatolické církve. Bylo založeno roku 1655 papežem Alexandrem VII. a je institucí s mnohasetletou tradicí.

Římskokatolickou církev tvoří místní církve neboli diecéze. Diecéze je přesně vymezené území, kde žijí katoličtí křesťané. Litoměřická diecéze se rozkládá na 9 380 km2, žije v ní téměř sto šedesát tisíc římskokatolických věřících a na jejím území se nachází 1 135 sakrálních staveb (kostelů a kaplí).

V čele diecéze stojí diecézní biskup. Se správou diecéze a s řízením úřadu diecéze mu pomáhá generální vikář a zvláštními úkoly bývají pověřováni biskupští vikáři – do svých funkcí jsou všichni jmenováni diecézním biskupem.

Biskupství litoměřické je tedy institucí, která biskupovi pomáhá řídit diecézi a nést pastorační i administrativní zodpovědnost. Poskytuje profesionální a přitom přátelskou podporu jednotlivým společenstvím diecéze. K tomuto účelu je zřízen biskupský úřad, nazývaný biskupská kurie.

Hospic 053-1.jpg

Centrem diecéze je katedrála sv. Štěpána v Litoměřicích, stojící na místě kapitulního kostela, původně z 11. století. Kolem katedrály stojí budovy katedrální kapituly a Biskupství litoměřického, které tvoří uzavřený prostor, nazývaný Dómský pahorek. Zde se nacházejí úřední budovy Biskupství litoměřického, Katedrální kapituly u sv. Štěpána a Diecézní charity Litoměřice.

Diecéze litoměřická je tvořena 383 farnostmi, jež jsou sdruženy do deseti vikariátů. Jen v části farností sídlí duchovni přímo, ostatní jsou spravovány excurrendo (tzn. do neobsazených farností duchovni dojíždějí).

Dozvíte se zde základní informace o našem biskupství, vedení diecéze a úřadu biskupství. Jsou zde i informace o jednotlivých centrech, Diecézním domě kardinála Trochty a Mezinárodním centru Duchovní obnovy v Hejnicích. Naleznete zde i informace o aktuálně nabízených pracovních místech.

V neposlední řadě zde naleznete odkazy do sekce historie, kde se můžete dozvědět více ze života biskupů, kteří se vystřídali na zdejším biskupském stolci, o katedrále sv. Štěpána a biskupské rezidenci.

Vyhledávání

Hlavní menu

Rychlá volba

Diecézní katalog

- vyhledávání bohoslužeb

Časopis Zdislava

Diecézní charita Litoměřice

Knihovna

Odkazy

fb.jpg

twitter.png

 

 

Filipov_bazilika minor_150 výročí_ logo_pro světlé pozadí_autor Jiří Stejskal_web.png

logo.png

Logo_FN_Norsko_sm.jpg

CBK-banner-120x90.png

apha.gif

proglas.gif

banner_radio_vatican.gif

tvnoe.gif

CT_webbanner.png

vira.gif

logo_kt_bar jpg.jpg

ikona_tarsicius.gif

Banner_ARCS_120x120px.gif

logo galerie.jpg

lesy.jpg

Banner-03.png

Licence Creative Commons

Obsah této stránky, jejímž autorem je Biskupství litoměřické, podléhá licenci Creative Commons 3.0 Česko.
Práva nad rámec této licence jsou popsána zde.